Najnowsze


Od czego zacząć naukę czytania sylabami - samogłoski do wydruku

Czytanie sylabami, albo inaczej czytanie sylabowe to świetny sposób na rozpoczęcie czytania. O nauce czytania sylabami już pisałam wielokrotnie. Polecam przeczytajcie o tym na czym polega metoda czytania sylabami oraz czy  metoda sylabowa przynosi efekty.

Powiedzmy, że postanowiliśmy spróbować. Chcemy nauczyć dziecko czytać, a może po prostu pragniemy pomóc mu troszeczkę, bo czytanie idzie mu bardzo topornie. Co zatem powinniśmy zrobić? Jaki jest ten pierwszy krok?

Od czego zacząć naukę czytania sylabami?

Naukę czytania sylabami zaczynamy od nauki samogłosek. Samogłoski to litery: a, e, i, o, u, y. W metodzie sylabowej zaczynamy od nauki samogłosek zapisanych wielkimi literami. Tak jest dla dziecka prościej, szybciej nauczy się czytać. Czyli uczymy A E I O Ó U Y. Jeśli twoje dziecko jest już jednak w wieku szkolnym i uczy się w szkole normalnie liter pisanych małymi literami - możesz wprowadzać małe litery.

Samogłoski do wydruku

Proponuję na początek wydrukować sobie zestaw samogłosek (patrz materiały do wydruku poniżej). A tak naprawdę to dobrze wydrukować sobie ich kilka. Fajnie jeśli użyjecie grubszego papieru.

Samogłoski do metody czytania sylabowego

Drukujecie, wycinacie i używacie.

Jeśli nie macie drukarki też sobie poradzicie. Przygotujcie po prostu kartki, na których  czytelnie, prostą czcionką napiszcie samogłoski, wielkimi literami.

Takie wydrukowane zestawy, samogłosek i sylab, to ważny element w nauce czytania. Ja używałam też samodzielnie wykonanych kostek sylabowych, oraz wszelkich ćwiczeń, kart pracy do wydruku.

Pamiętajcie też, że podstawą jest zabawa o czym pisałam już mówiąc o tym czy nauka czytania metodą sylabową przynosi jakieś efekty.

Jak nauczyć dziecko samogłosek?

Oto kilka sposób na nauczenie dziecka samogłosek. Najlepiej wykorzystywać je wszystkie. Wszystkie sposoby to zabawy z dzieckiem.

Moja Metoda (metoda która u mnie sprawdziła się najlepiej)
Na początku proponuję wprowadzić dwie samogłoski. Jak to zrobić? U mnie najlepiej sprawdziło się nazywanie zabawek. Bierzemy więc lalki, misie, samochody ... i na nich naklejamy wydrukowane wcześniej samogłoski (zaopatrzcie się w taśmę klejącą). Tak jak pisałam najlepiej na początek wybrać sobie dwie samogłoski np. A i O. Mamy więc misia, który ma na imię O i  lalkę, która ma na imię A. Bawimy się z dzieckiem, nazywając odpowiednio zabawki:
- To jest lalka A.
- To jest miś O.
- Podaj mi misia O.
- Jak miś ma na imię? Miś ma na imię O.
- Miś O idzie spać.

Gdy dziecko zapamięta dwie samogłoski wprowadzamy kolejną (ale najlepiej dopiero kolejnego dnia), mogą być dwie kolejne. Nie śpieszymy się. Kolejne litery wprowadzamy dopiero jak dziecko zna już poprzednie.

- To jest samochodzik E. Jak ma na imię ten samochodzik?
- Samochodzik E jedzie do garażu U.
- Gdzie jest samochodzik I?
- Jak nazywa się garaż? Garaż nazywa się U.

Tak jak pisałam wyżej, taka forma uczenia się u mnie sprawdziła się najlepiej. Oprócz tego wykorzystywałam również inne.

Zabawa 1
Drukujemy dwa zestawy samogłosek. Jeden zestaw mamy my, a drugi rozkładamy na podłodze pomieszane przed dzieckiem. Stroną zadrukowaną do góry, tak aby dziecko je dobrze widziało.

Kładziemy wybraną samogłoskę przed dzieckiem. Mówimy głośno samogłoskę lub pytamy o nią dziecko:
- Co to jest, jaka to literka?  To jest A
A następnie prosimy dziecko o znalezienie takiej samej literki.
- Gdzie jest A? 
- Podaj A.
- Jaka to literka? Tak to jest A.

Zabawa 2
Drukujemy kilka zestawów (na początku mogą to być tylko dwie literki powtórzone kilka razy). Rozkładamy stroną z literką do góry, tak by była widoczna. Przygotowujemy jakieś pudełko. Prosimy dziecko o wskazanie danej literki np.
- Pokaż literkę A? Tak, dobrze, to ta literka.
Następnie prosimy dziecko o zebranie wszystkich danych literek np A:
-- Niech wszystkie literki A idą już do domku (do pudełka). Zbierzmy wszystkie literki A.


Zabawa 3
Jeśli dziecko jest młodsze to lepsze rezultaty osiągniemy jeśli przeprowadzimy parowanie na zabawkach. Czyli znowu :) naklejamy literki na zabawki i prosimy dziecko o zebranie podanych literek. Jeśli używamy lalek to mogą iść spać na łóżko. Jeśli samochodów - to mogą jechać do garażu itd.

Zabawa 4
Wykorzystujemy przedmioty w domu, a w zasadzie ich pary, na których umieszczamy te same samogłoski np:
- talerz i łyżka
- butelka i nakrętka
- garnek i pokrywka
Po naklejeniu literek prosimy dziecko o znalezienie np A. Dziecko paruje odpowiednie przedmioty z A.

Zabawa 5
Jeśli brakuje wam pomysłów na zabawy możecie skorzystać z gotowych ćwiczeń do wydruku. Ćwiczenia te są też świetne dla dzieci starszych. Do parowania wykorzystujemy gotowe karty pracy do wydruku. Postaram się umieścić tutaj takie propozycje ćwiczeń, które możecie wydrukować i od razu wykorzystać do pracy z dzieckiem.

Materiały do wydruku 

Zestaw samogłosek do nauki czytania sylabami do wydruku. Plik w formacie pdf - samogłoski  do druku:
Samogłoski do metody czytania sylabowego

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Byłeś tu? Zostaw ślad po sobie ... każdy komentarz jest ważny.

Dane kontaktowe

jakblogda.blogspot.com

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Popularne